Sunt de acord

Accesibilitate

Anunț amnistie fiscală valabilă până la 25 noiembrie 2024

Dragi cetățeni ai comunei Rebricea,

Conducerea Primăriei dorește să vă informeze despre aprobarea de către Consiliul Local Rebricea, a Hotărârii nr. 71 din 30 septembrie 2024 privind anularea unor obligații bugetare principale și a accesoriilor aferente obligațiilor bugetare principale, restante la data de 31 august 2024 inclusiv, datorate bugetului local al Comunei Rebricea, având în vedere prevederile Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 107/2024 pentru reglementarea unor măsuri fiscal - bugetare în domeniul gestionării creanțelor bugetare și a deficitului bugetar pentru bugetul general consolidat al României în anul 2024.

Având în vedere procedura de anulare a unor obligații bugetare principale și a accesoriilor aferente, aprobată, s-a decis aplicarea acestor măsuri deoarece considerăm că reprezintă o oportunitate importantă atât pentru cei care au dificultăți financiare, dar și pentru întreaga comunitate, aducând mai mult echilibru financiar pentru bugetul local.

Ce trebuie să știți:
- Această ordonanță este opțională, nu suntem obligați să o implementăm, dar o facem pentru binele întregii comunități.
- Până pe 15 octombrie, vom avea totul pregătit pentru a începe colectarea sumelor conform noilor reguli.
- Amnistierea este valabilă până pe data de 25 Noiembrie 2024.

Ce înseamnă amnistia fiscală:
- Reducere de 50% pentru restanțele la impozite și taxe locale sub 5000 lei.
- Scutire de 25% pentru restanțele ce depășesc 5000 lei.
- În ambele cazuri, penalitățile de întârziere vor fi anulate complet!

Vă încurajăm să profitați de această ocazie și să vă achitați datoriile la bugetul local, pentru că astfel contribuim cu toții la dezvoltarea comunei noastre.
Pentru lămuriri suplimentare, vă invităm la Compartimentul Buget, contabilitate, impozite și taxe din cadrul instituției de luni până vineri, între orele 8:00 și 16:00.